Köszöntöm Önöket a Felsőzsolcai Napközi Otthonos Óvoda és Bölcsőde honlapján.
Bízom benne, hogy az itt található információk segítséget nyújtanak ahhoz, hogy óvodánkat és bölcsődénket jobban megismerjék.
Mi, az óvoda és bölcsőde dolgozói büszkék vagyunk intézményünkre, lelkiismeretes pedagógiai munkánkra, az óvoda és bölcsőde külső és belső környezetére. Mindent elkövetünk annak érdekében, hogy megfeleljünk annak a bizalomnak, amelyet a szülők tanúsítanak irányunkban, amikor óvodánkra vagy bölcsődénkre esik a választásuk.
Szakmai elhivatottságunknak köszönhetően elnyertük a „Zöld Óvoda”, „Madárbarát Óvoda”, „Biztonságos Óvoda”, és a „Boldog Óvoda” címeket. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy az intézményünkbe járó gyermekeink minél több tapasztalatot gyűjthessenek a fenntarthatósággal, a természetvédelemmel, és a természetszeretettel kapcsolatban.
Vidéki óvoda és bölcsőde révén az élő környezet vesz minket körül, számtalan lehetőséget adva arra, hogy a gyermekek környezeti nevelése ne alkalomszerű, hanem egy folyamatos - évszakokhoz kapcsolódó - tevékenység legyen. Minden lehetőséget kihasználunk, hogy óvodásainkat és bölcsődéseinket a környezet védelmére, az értékek megőrzésére neveljük.
Intézményünk két feladatellátási helyen működő óvodából és egy bölcsődéből áll.
A két óvoda 250 fő, a bölcsőde pedig 28 fő gyermek befogadására alkalmas.
A székhely és telephely a város központjában, egymástól 1,4 km távolságra található.
Minden 3-7 éves gyermeket tudunk fogadni. Csoportjaink osztott, részben osztott és vegyes szerkezetűek. Jelenleg 10 óvodai és 2 bölcsődei csoporttal működünk. 21 fő felsőfokú végzettségű óvodapedagógus, 10 fő dajka, 1 fő óvodatitkár, 3 fő pedagógiai asszisztens, 2 fő konyhai dolgozó, 4 fő szakképzett kisgyermeknevelő, 1 fő bölcsődei dajka és 1 fő konyhai dolgozó látja el az alapító okiratban meghatározott feladatokat.
Intézményünk története
Felsőzsolca Miskolctól 4 km-re fekszik a Sajó, a Bódva és a Hernád völgyének metszéspontjában.
Óvodánk két - addig külön-külön - önállóan működő óvoda összevonásából jött létre 2012-ben. Szerkezetét tekintve egy székhely és egy telephely óvodából áll. Az addig Platthy Ida óvodaként ismert óvoda az intézmény székhelye, míg a volt Krisztina óvoda telephely óvoda lett. Mindkét óvodaépület öt-öt csoporttal működik.
Az összevonást követően nevelőtestületünk (a két óvoda óvodapedagógusai egy nevelőtestületet alkotnak) - az Óvodai nevelés országos alapprogramját, illetve a két óvoda addigi saját pedagógiai programját kiindulópontnak véve - kidolgozta az új (immáron közös) pedagógiai programot. Meghatároztuk a célokat, feladatokat, illetve megfogalmaztuk óvodánk értékeit. Törekvésünk, hogy intézményünk - a gyermekek mindenek felett álló érdekét biztosítva - magas szakmai színvonalon lássa el feladatát. Programunk elkészítésekor fontos szempont volt a helyi sajátosságokon túlmenően a gyermekek szociális hátterének, illetve a szülők elvárásainak a figyelembevétele, s mérlegeltük intézményünk tárgyi és személyi feltételeit, óvodapedagógusaink végzettségét, továbbképzéseken szerzett ismereteit, szakképzettségét. A program megírásakor fontos elv volt, hogy óvodapedagógusaink módszertani szabadságának biztosítása mellett megőrizzük mindkét óvoda sajátos arculatát, szokásait, hagyományait.
Felsőzsolca Város Önkormányzata célul tűzte ki a bölcsőde kialakítását, amit a „RRF-1.1.2 21-2022-00068 Bölcsődei szolgáltatás fejlesztése Felsőzsolcán” című 2022. évi pályázat elnyerésével meg is valósított. A bölcsőde 2024. szeptember 20.-tól 2 csoporttal indulva biztosítja a 6 hónap – 3 éves gyermekek napközbeni ellátását, szakszerű nevelését, gondozását, továbbá testi és lelki szükségleteiknek kielégítését, kiegészítve a családi nevelést és gondozást.
A bölcsőde működésével az óvoda többcélú köznevelési intézménnyé vált, új neve Felsőzsolcai Napközi Otthonos Óvoda és Bölcsőde lett. Bölcsődénk, Felsőzsolca központi részén a székhely óvoda szomszédságában helyezkedik el. A nyugodt, csendes környezet megfelelő feltétele a gyermekek kiegyensúlyozott fejlődésének. Célunk, hogy hosszú távú jó színvonalú alapellátást biztosítsunk a családok számára. Kiemelt feladatunknak tekintjük munkánk során, hogy a kisgyermeket nevelő családok segítséget kapjanak gyermekük neveléséhez, biztosított legyen számukra a magas színvonalon történő napközbeni ellátás.
Pedagógiai hitvallásunk
Óvodánkban folyó nevelő-oktató munka alapja az a pedagógiai program, amelyet nevelőtestületünk a helyi feltételeket, igényeket, elvárásokat ismerve maga írt.
Óvodai nevelésünkben kiemelt szerepe van az egyéni képességekhez igazodó, azt messzemenőkig figyelembe vevő és arra építő egyéni fejlesztésnek, az integrált tanulási lehetőségek megvalósításának, a környezettudatos magatartási normák kialakításának. Óvodásainkat jó hangulatban, nyugodt, családias környezetben neveljük. Gyermekközpontú, befogadó intézményként biztosítjuk minden gyermek számára az esélyegyenlőséget, életkorukhoz és fejlettségükhöz alkalmazkodó tevékenységet. Arra törekszünk, hogy óvodáskor végére minél sokoldalúbb, egészséges személyiségekké váljanak.
Fontosnak tartjuk, hogy óvodai nevelésünk eredményeképpen gyermekeink:
- szeressék hazánkat
- ismerjék és tiszteljék szimbólumainkat
- pozitív én-képpel rendelkezzenek
- képesek legyenek az önálló és logikus, humánus gondolkodásra
- sajátítsák el az önkifejezés módjait a mozgásban és a művészeti tevékenységekben
- érzékeny, kezdeményező és alkotó emberek legyenek
- képessé váljanak az empátiára, a toleranciára, és mindazokra az alapvető képességekre, melyek a békés egymás mellett élést segítik
- az életkori sajátosságoknak megfelelően az IKT eszközöket használó, rugalmas tanulási utakat biztosító szemléletet előtérbe helyező nevelés-oktatásban részesüljenek.
Nevelőmunkánkban fontos szerepe van a néphagyományok ápolásának is. A jeles napokra készülve megismertetjük a gyerekeket elődeink életével, egy-egy jeles naphoz fűződő népszokással. Szükségét érezzük annak, hogy napjaink felgyorsult világában is gyökerük legyen mindennapi tevékenységeinknek, a jeles napok, a helyi hagyományok, az ünnepek pedig keretet adjanak óvodai életünknek. Olyan jeles napok kerülnek be óvodai életünkbe, melyeknek tartalmát közel tudjuk vinni óvodásainkhoz.
Jeles naphoz kapcsolódó, illetve hagyománnyá vált programjaink:
- Autómentes nap
- A magyar népmese napja
- Mihály-napi vásár
- Állatok világnapja
- Márton-napi játszóház
- Adventi ünnep
- Adventi-játszóház
- Farsangolás
- Kiszebáb-égetés
- Játszó ovi/Ovi csalogató
- Víz világnapja
- Föld világnapja
- Madarak és fák napja
- Húsvéti tánc- és játszóház
Az óvodához, az óvodai élethez kapcsolódó ünnepeink:
- Mikulás-várás
- Karácsony
- Nemzeti ünnep
- Anyák Napja
- Évzárók
- Ballagási ünnepek
Városi rendezvényen való részvételeink:
- Lecsó fesztivál
- Alma fesztivál
- Idősek világnapja
- Idősek karácsonya
- Adventi Gyertyagyújtás
- Nemzeti ünnepek
Mindezek erősítik az együvé tartozás érzésének kialakulását, a gyerekek, a csoportok átélhetik az alkalomra, ünnepre való készülődés izgalmát. Rendezvényeinkről több alkalommal is informálódhatnak a helyi médiában (Zsolca TV, Zsolcai Hírmondó), Felsőzsolca Város Hivatalos oldalán, illetve alkalmanként a miskolci médiákban is.
Óvodánkban munkaközösség működik, melynek célja a szakmai munka színvonalának segítése hospitálásokkal, továbbképzéseken tanultak átadásával, jó ötletek kipróbálásával.
Pedagógiai munkánkat segíti a B.-A.-Z. Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Miskolci Tagintézmény Felsőzsolcai Telephelye, akivel szoros kapcsolatot ápolunk, logopédust és fejlesztőpedagógust biztosít számunkra. Ezáltal a fejlesztésre szoruló gyermekeink saját intézményünkben kaphatják meg a számukra előírt fejlesztéseket. Napi kapcsolatban állunk a Felsőzsolcai Szociális Szolgáltató Központtal is. 2019 januárjától heti rendszerességgel látogat el hozzánk szociális segítő.
Nagyon fontosnak tartjuk a családokkal történő együttműködést, sok olyan programot szervezünk, amelybe a szülők is bekapcsolódhatnak. (Játszóházak, jeles napokhoz kapcsolódó programok, táncházak, Föld Napján óvodaszépítési délelőtt). Minden csoport zárt csoportot működtet a Facebookon, ahol a szülők naprakész információk birtokába juthatnak.
A szülői értekezletek segítik a szülők tájékoztatását, illetve fogadóórákon biztosítjuk az egyéni beszélgetést, segítségnyújtást gyermekük problémáit, nevelését illetően. A visszajelzések, partneri elégedettségmérések azt mutatják, a szülők elégedettek az óvodánkkal.
Szoros kapcsolatot ápolunk a városunkban található közintézményekkel, hírünk túlnőtte városunkat. A fakultatív hittanoktatást a Görögkatolikus Egyházközség, a Római Katolikus Egyházközség és a Református Egyházközség látja el.
Mag Zsolt Sándorné
főigazgató